Przekaż 1,5% swojego podatku na działalność Stowarzyszenia

Rzeczywistość osób chorujących na zespół Tourette’a jest różna. Wciąż jeszcze jednak panuje mała świadomość społeczna dotycząca tej choroby i jej objawów. Wiąże się to z niewielką tolerancją innych. Samotność osób mających tiki – zwłaszcza w ciężkiej postaci – jest nie do opisania.

Tymczasem wielu z nich da się pomóc. Jak to zrobić? Edukować, spotykać się, rozmawiać podczas dyżurów, wydawać publikacje informacyjne i wspierające, organizować eventy…
Aby dotrzeć jednak do jak największej liczby potrzebujących potrzebujemy na to środków.

Prosimy, otwórz swoje serce i przekaż na cele statutowe Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette’a swoje 1,5% podatku. Dla ciebie to niewiele, a dla nas ogromna pomoc. Bo naprawdę mamy pomysły i sposoby, by realnie pomóc osobom chorym.

Jak przekazać 1,5% podatku na działalność Stowarzyszenia?

Wpisz w swoim zeznaniu podatkowym numer KRS Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette’a

Nasz numer KRS: 0000189160

Od tego roku możesz przekazać 1,5% podatku na rzecz Stowarzyszenia

W związku ze zmianą przepisów podatkowych w 2023 roku, podatnicy będą mogli przekazać na działalność statutową Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette’a nie jak do tej pory 1%, lecz 1,5% podatku. Zasada ta będzie miała zastosowanie już do rocznych rozliczeń podatku PIT za 2022 rok.

1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazać organizacjom mającym status pożytku publicznego rozliczające się w Polsce osoby fizyczne:

  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (m.in. z tytułu umowy o prace, umowy zlecenia itp.)
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazać również emeryci, jeśli samodzielnie wypełnią formularz PIT-37 lub wykorzystają dedykowany specjalnie dla nich i dla 1,5% PIT-OP.

źródło: opracowanie własne oraz www.poradnik.ngo.pl

Jak wykorzystujemy zebrane środki?

Wszystkie zebrane środki wykorzystujemy do realizacji celów statutowych Stowarzyszenia. Ze Statutem Stowarzyszenia możesz zapoznać się tutaj.

Spotkania stacjonarne i online

Każdego roku jako Stowarzyszenie organizujemy:

  • spotkania stacjonarne (np. coroczne spotkanie Weekend z Panem Tourettem czy liczne spotkania członków w całej Polsce),
  • spotkania wirtualne (np. grupy wsparcia, szkolenia, spotkania warsztatowe, rozwojowe – ponosimy koszty związane z obsługą systemu do spotkań wirtualnych Zoom).

Tworzymy przyjazną przestrzeń, gdzie osoby z zespołem Tourette’a i ich bliscy mogą spotkać się i zawierać nowe znajomości.

Organizujemy spotkania dla społeczności osób z ZT w Polsce oraz pomagamy wszystkim zainteresowanym organizować takie spotkania w swoich miejscowościach.

Poradnictwo i wsparcie

Organizujemy spotkania grup wsparcia dla członków Stowarzyszenia oraz prowadzimy poradnictwo telefoniczne i e-mailowe dla wszystkich potrzebujących.

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Bardzo często jesteśmy pierwszą linią kontaktu dla osób, które otrzymują diagnozę zespołu Tourette’a dla siebie lub swoich bliskich.

Dostarczamy do Was całkowicie bezpłatnie materiały edukacyjne (broszury, książki, ulotki) oraz gadżety (np. opaski silikonowe poszerzające świadomość społeczeństwa o zespole Tourette’a oraz dodające pewności siebie osobom chorym).

Koszty ponoszone przez Stowarzyszenie

Prowadzenie Stowarzyszenia generuje wiele kosztów, które musimy ponosić. Wśród nich znajdują sie między innymi:

  • czynsz za siedzibę Stowarzyszenia,
  • opłaty za usługi telekomunikacyjne,
  • opłaty za usługi pocztowe,
  • opłata za aplikację Zoom, która pozwala nam organizować spotkania grup wsparcia oraz szkolenia,
  • przygotowanie, druk i dystrybucja materiałów edukacyjnych, broszur, ulotek, produkcja gadżetów takich jak np. silikonowe opaski,
  • organizację wydarzeń takich jak Weekend z Panem Tourettem, szkolenia dla rodziców, nauczycieli, spotkania grup wsparcia itp.

Twoje wsparcie pozwoli nam być jeszcze bliżej osób z zespołem Tourette’a i ich potrzeb!